Header Image

PL teljesítményszint (SISTEMA)

A PL teljesítményszint fogalmával sok helyen találkozhatunk a biztonsági eszközök vagy a biztonsági funkciók kialakítása, tervezése során, sok eszköz dokumentációjában szerepel ez a jellemző ( biztonsági relék, frekvenciaváltók). De nézzük meg, mit is jelent pontosan a PL teljesítményszint, mi a célja és hogyan kell használni!

KOCKÁZATÉRTÉKELÉS

A gép teljes életciklusára vonatkozó kockázatértékelési stratégia megtalálható az MSZ EN ISO 12100:2011 hivatkozási számú szabványban. A kockázatértékelési folyamat során jelentkező kockázatokat intézkedési rangsor szerint csoportosítani kell, majd azokra olyan intézkedést kell hozni, amely a kockázatot elfogadható szintre csökkenti.

Az intézkedések állhatnak:

  • tervezői, a beépített biztonság megvalósításából és/vagy
  • műszaki védelemből és/vagy kiegészítő védőintézkedésekből és/vagy
  • a fennmaradó kockázatokra vonatkozó használati információ megadásából.

Ha a kockázatcsökkentési intézkedés függ a vezérlőrendszer működésétől, megbízhatóságától, akkor el kell végezni a vezérlőrendszer értékelését az MSZ EN ISO 13849-1 szerint. Az alábbi ábra a kockázatfelmérést és kockázatcsökkentést mutatja be úgy, hogy szerepel a folyamatban a vezérlőrendszerrel megvalósított kockázatcsökkentés:

kockázat

Például, ha egy présgép szerszáma, azaz a munkavégző része fényfüggönyös behatolásérzékelővel (AOPD) van védve, akkor a védelmi funkciót, azaz a kockázatcsökkentési intézkedést az AOPD képviseli. Az AOPD meghibásodása a kezelő egészségét veszélyeztetheti, ha pl. az nem állítja le a szerszám mozgását, amikor a kezelőszemély a védett térbe nyúl.

KOCKÁZATCSÖKKENTÉS

Azokat a vezérlőrendszerrel kialakított gépi funkciókat, amelyek kockázatcsökkentő intézkedést valósítanak meg, biztonsági funkcióknak nevezzük. Ezeket a részeket, a szabvány SRP/CS-nek nevezi: Safety Related Part of the Control System. A vezérlőrendszer vizsgálatát a kockázatértékelési folyamat részének kell tekinteni, és azt is dokumentálni kell. Ilyen biztonsági funkció lehet pl.

  • a vészleállítás,
  • a burkolat reteszelés,
  • a fényfüggönyös behatolás érzékelés, vagy
  • robot esetén a tengelyhatárolás,
  • csökkentett sebesség felügyelet (SLS), stb.

A biztonsági funkció működése kockázatcsökkentést hajt végre, vagy , ha a biztonsági funkció meghibásodik, az a kockázat közvetlen megnövekedését okozza, ami sérüléshez, balesethez vezethet. Ezért, a biztonsági funkciókhoz olyan jellemzőt rendelnek, ami az adott biztonsági funkció megbízhatóságát jellemzi. A megbízhatóságot a PL teljesítményszinttel fejezi ki az MSZ EN ISO 13849-1:2016 szabvány.

estop_circuit

A PL meghatározása a szabvány szerint:

„Diszkrét szint, amelyet arra használnak, hogy előírják a vezérlőrendszerek biztonságával összefüggő részeknek azt a képességét, hogy teljesítsenek egy biztonsági funkciót előre látható körülmények között.”

Minden egyes PL-hez tartozik egy intervallum, a szabvány öt teljesítményszintet (a-e) különböztet meg, amelyekhez öt valószínűségi intervallum tartozik:

Teljesítményszint (PL) Az óránkénti veszélyes meghibásodások átlagos valószínűsége (PL) [1/h]
a ≥ 10-5 – < 10-4
b ≥ 3× 10-6 – < 10-5
c ≥ 10-6 – <3 × 10-6
d ≥ 10-7– < 10-6
e ≥ 10-8 – <10-7

A PL a veszélyes meghibásodás valószínűségét adja meg 1/órában.

A megkövetelt teljesítményszintet, a PLr értékét a kockázatértékelés adja meg, vagy a gép C típusú szabványa.

A PLr az a teljesítmény szint, amelyet az SRP/CS-nek teljesítenie kell – meg kell határozni, hogy PL ≥ PLr. Ha a PL < PLr, akkor az SRP/CS tervezési folyamatát addig kell ismételni, amíg a PL ≥ PLr nem teljesül.

A PL teljesítményszint és a megkövetelt teljesítményszint értékelésében, vagyis hogy a biztonsággal összefüggő szerkezeti részek teljesítették-e a PLr, megkövetelt teljesítményszintet, a tervezőnek a következő folyamaton kell keresztülmennie:

1.Azonosítani kell a biztonsági funkciókat;

2. Elő kell írni a biztonsági funkciókra vonatkozó jellemzőket;

3. Meg kell határozni az elérendő PLr, megkövetelt teljesítményszintet;

4. A biztonsági funkció tervezése és műszaki megvalósítása, azonosítani kell a biztonsági funkciókat megvalósító részeket;

5. A biztonsági funkció teljesítményszintjének meghatározása;

6. A biztonsági funkcióra vonatkozó PL verifikálása: teljesül-e a PL ≥ PLr?;

7. Ha teljesül, akkor a valildálás következik, ha nem, akkor a 4. ponthoz kell visszatérni.

8. Ha minden biztonsági funkció verifikálása és validálása megtörtént, akkor a folyamat végéhez értünk.

Nem szükséges alkalmazni ezt a kockázatcsökkentési stratégiát a vezérlőrendszer biztonsággal nem összefüggő részeire, vagy a gép csupán funkcionális elemeire. Minden egyes biztonsági funkcióra vonatkozóan meg kell határozni a jellemzőket és a megkövetelt teljesítményszintet, és dokumentálni kell a biztonsági követelmények előírásában.

A következőben,a PL teljesítményszint meghatározásával foglalkozunk.

 

 

Top