Gépek kockázatértékelése

A technológia, a munkaeszközök, munkahelyek biztonságos és az egészséget nem veszélyeztető üzemeltetéséhez, használatához el kell végezni a kockázatértékelését, ami objektív módon feltérképezi a technológia, gép minden veszélyforrását és a hozzá tartozó kockázatcsökkentési módot, intézkedést.

A kockázatértékelést az alábbi  jogszabályok és események alapján kell elvégezni:

  • a gép CE jelölési folyamata során   (16/2008. (VIII.30.) NFGM rendelet – 2006/42/EK irányelv);
  • a munkaeszköz, technológia munkavédelmi használatbavételénél, üzembehelyezésénél (1993. évi XCIII. tv. 54.§ (2)) és utána 3 évente  (54.§ (2));
  • akkor, ha megváltozik a technológia, a munkaeszköz, a munkavégzés módja, azaz  jelentős módosítást hajtottak végre; és
  • ha a az alkalmazott tevékenység, technológia, munkaeszköz, munkavégzés módjának hiányosságával összefüggésben munkabaleset következett be.

A kockázatelemzés, kockázatértékelés során a gép, technológia veszélyforrásait tárjuk fel és meghatározzuk a sérülés nagyságát, valószínűségét.  A módszer alkalmazásával eldönthető, hogy egy adott veszélyforrás elhanyagolható kockázatot képvisel vagy szükséges-e még további védőintézkedés.

A kockázatelemzés módszertanát az EN ISO 12100:2010 szabvány adja, ennek megfelelően készítjük el a kockázatelemzés jegyzőkönyvét, amelynek formai és tartalmi kialakítása megfelel a hivatkozott jogszabályok előírásainak.

A kockázatfelmérés és a kockázatcsökkentés folyamata során el kell végezni:

  • a gép határainak rögzítését, ami magában foglalja a gép rendeltetésszerű használatát és valamennyi észszerűen előre látható rendellenes használatát;
  • a veszélyek és a kapcsolódó veszélyhelyzetek azonosítását;
  • kockázatbecslést minden egyes azonosított veszélyre és veszélyhelyzetre;
  • a kockázat értékelését, és döntéshozatalt a kockázatcsökkentés szükségességéről;
  • a veszély kiküszöbölését vagy a veszéllyel kapcsolatos kockázat csökkentését a védőintézkedések eszközeivel.

A kockázatértékelés során meghatározzuk a jelenlegi kockázatcsökkentő intézkedéseket és azok hatásosságát, illetve ha nem elhanyagolható kockázatú veszélyforrást találunk, úgy arra a jogszabályoknak és szabványoknak megfelelő kockázatcsökkentő intézkedést javaslunk.

A kockázatértékelésünk kitér az általános veszélyforrások elemzésén kívül a gép biztonsági vezérlőrendszerének megbízhatóságára (hisz ez csökkenti a kockázatot), a gép kiszolgálásra vonatkozó ergonómiai értékelésre, a gép által kibocsátott káros anyagok elemzésére.

Önnek is segíthetünk?

e-mail: info@safecon.hu

tel.: 30/194-7174

 

 

Top