Header Image

Gépsor vs. Gépegyüttes

Sokszor érkezik kérdés gépek sorbaállításával kapcsolatban, hogy ilyen esetben mi a teendő? Gépegyüttesről vagy gépsorról van-e szó? Erre nézzük meg az útmutatást!

“A két vagy annál több összeszerelt gépből vagy részben kész gépből álló gépegyütteseknek nevezzük, amelyeket meghatározott alkalmazás céljából állítottak össze. A gépegyüttes állhat két egységből, például egy csomagoló és egy címkéző gépből, vagy több egymással összekapcsolt egységből is; ilyen például a gyártósor.

A gépegyüttesek fogalommeghatározása azt jelzi, hogy az együtteseket úgy rendezik el és úgy vezérlik, hogy ugyanazon cél elérése érdekében egységes egészként működjenek. Ahhoz, hogy gépegységek vagy részben kész gépek egységeinek egy csoportja gépegyüttesnek minősüljön, valamennyi említett kritériumnak teljesülnie kell:

  • az alkotóegységeket egy közös funkció ellátása, például egy adott termék gyártása érdekében szerelik össze;
  • az alkotóegységek funkcionálisan úgy kapcsolódnak össze, hogy valamennyi egység működése közvetlenül befolyásolja a többi egység, illetve a gépegyüttes egészének működését, így a kockázatelemzést a teljes gépegyüttesre vonatkozóan el kell végezni;
  • az alkotóegységek közös vezérlőrendszerrel rendelkeznek […].

Olyan gépek csoportja, amelyek összekapcsolódnak, de az egyes gépek a többitől függetlenül működnek, a fenti értelemben nem tekinthető gépegyüttesnek.

A gépegyüttesek meghatározása nem szükségképpen egy jelentős számú gépet, gépegyüttest és különböző gyártóktól származó egyéb eszközöket tartalmazó teljes ipari munkagépre utal. A gépekről szóló irányelv alkalmazásában azonban az ilyen nagy méretű berendezések általában gépegyüttesnek tekinthető részekre bonthatók, például: nyersanyag-kirakodó és -fogadó berendezés – feldolgozó berendezés – csomagoló és berakodó berendezés. Ebben az esetben a berendezés használati utasításának ki kell terjednie a munkagép más részeivel való kölcsönhatásokból eredő kockázatokra[…]. Megjegyzendő továbbá, hogy a gépekről szóló irányelv hatálya alá nem tartozó ipari munkagépekbe beszerelt berendezések forgalomba hozatalára más belső piaci uniós irányelvek vonatkozhatnak.

food-heater

A gépegyüttest összeszerelő személy a gépegyüttes gyártója, és ő felel annak biztosításáért, hogy az megfeleljen a gépekről szóló irányelvben foglalt egészségvédelmi és biztonsági követelményeknek […].

Bizonyos esetekben a gépegyüttes gyártója egyben az alkotóegységek gyártója is. Gyakoribb azonban, hogy az alkotóegységeket más gyártók hozzák forgalomba, akár kész gépként, amely […] önállóan működhet, vagy […] részben kész gépként.

Ha az érintett egységek önálló működésre képes kész gépként kerülnek forgalomba, szerepelnie kell rajtuk a CE-jelölésnek, és EK-megfelelőségi nyilatkozatnak kell kísérnie őket.

Ha részben kész gépként kerülnek forgalomba, nem kell feltüntetni rajtuk a CE-jelölést, de egy beépítési nyilatkozatot és összeszerelési utasításokat kell mellékelni hozzájuk.

A gépegyüttesek a gépekről szóló irányelv hatálya alá tartoznak, mivel biztonságosságukat nem kizárólag az alkotóegységeik biztonságot célzó tervezése és gyártása határozza meg, hanem az egyes egységek megfelelősége és a köztük lévő kölcsönhatások is. A gépegyüttes gyártója által készítendő kockázatelemzésnek ezért ki kell terjednie az alkotóegységeknek az együttes egészének biztonságossága szempontjából való megfelelőségére, valamint az alkotóegységek közötti kapcsolatokból fakadó veszélyekre is. Ezenfelül minden olyan, a gépegyüttes által okozott veszélyt is meg kell vizsgálnia, amely nem szerepel az EK-megfelelőségi nyilatkozatban (gépek esetén) vagy az alkotóegységek gyártói által kiadott beépítési nyilatkozatban és összeszerelési utasításokban (részben kész gépek esetén).

A gépegyüttes gyártójának:

  • megfelelő kockázatelemzési eljárást kell végeznie a gépegyüttesre vonatkozóan;
  • meghatározott jelöléssel (például egy egyedi táblával) kell ellátnia a gépegyüttest, amelyen szerepelnek a 2006/42/EK irányelv  I. melléklet 1.7.3. pontjában, és adott esetben 3.6.2., 4.3.3. és 6.5. pontjában előírt információk, ideértve a CE-jelölést is;
  • el kell készíteniük és alá kell írniuk a gépegyüttesre vonatkozó EK-megfelelőségi nyilatkozatot.

A kész gépekre vonatkozó EK-megfelelőségi nyilatkozatot, valamint a gépegyüttesbe beépítendő részben kész gépekhez tartozó beépítésre vonatkozó nyilatkozatot és összeszerelési utasításokat bele kell foglalni a gépegyüttes műszaki dokumentációjába. A gépegyüttes műszaki dokumentációjának ezenfelül rögzítenie kell azokat a módosításokat, amelyeket az alkotóegységeken a gépegyüttesbe történő beépítésükkor végrehajtottak.”

98173808-conveyor-line-carrying-thousands-aluminum-beverage-cans-at-factory-concept-of-industrial-growth-

Forrás: 2006/42/EK irányelv útmutatójának 38.§-a.

“Bizonyos esetekben a meglévő gépegyüttesek egy vagy több alkotóegységét új egységekre cserélhetik, vagy új egységeket adhatnak egy már meglévő gépegyütteshez. Felmerül a kérdés, vajon az új és régi egységekből álló gépegyüttes egészére vonatkozik-e a gépekről szóló irányelv. Nem lehet olyan pontos kritériumokat meghatározni, amelyek alapján e kérdés valamennyi egyedi esetben megválaszolható. Kétely esetén éppen ezért javasolt, hogy az ilyen gépegyüttest összeszerelő személy konzultáljon az illetékes nemzeti hatóságokkal. Mindazonáltal az alábbi általános iránymutatás követhető:

1) Ha az alkotóegység cseréje vagy egy meglévő gépegyütteshez történő hozzáadása nem módosítja jelentős mértékben a gépegyüttes többi részének működését vagy biztonságosságát, az új egység a gépekről szóló irányelv hatálya alá tartozónak tekinthető, és ebben az esetben az említett irányelv szerint a gépegyüttes azon részeit illetően, amelyeket a módosítás nem érint jelentősen, nincs további tennivaló. A 2009/104/EK irányelvet végrehajtó nemzeti rendelkezések értelmében továbbra is a munkáltató felel a gépegyüttes egészének biztonságosságáért.

  • Ha egy egység önállóan is működőképes egész gép, amelyen szerepel a CE-jelölés és EK-megfelelőségi nyilatkozat kíséri, az új egység meglévő együttesbe történő beépítését a gép üzembe helyezésének kell tekinteni, és így nincs szükség új megfelelőségértékelésre, CE jelölésre vagy EK-megfelelőségi nyilatkozatra.
  • Ha az új egység egy beépítésre vonatkozó nyilatkozattal és összeszerelési utasításokkal ellátott részben kész gépből áll, az új egység gyártója a részben kész gépet a gépegyüttesbe beépítő
    személy. Ennek megfelelően az ő feladata megvizsgálni a részben kész gép, a többi eszköz és a gépegyüttes közötti kapcsolatokból eredő esetleges kockázatokat, teljesíteni azokat a harmonizált európai szabványokra vonatkozó követelményeket, amelyeket a részben kész gép gyártója nem alkalmazott, alkalmazni az összeszerelési utasításokat, elkészíteni az EK-megfelelőségi nyilatkozatot, valamint elhelyezni a CE-jelölést az összeszerelt új gépegyüttesen.

2) Ha az új alkotóegység cseréje vagy egy meglévő gépegyütteshez történő hozzáadása jelentős mértékben módosítja a gépegyüttes egészének működését vagy biztonságosságát, vagy a gépegyüttes jelentős mértékű változásához vezet, értékelhető úgy, hogy a módosítás új gépegyüttes összeszerelésének felel meg, amelyre alkalmazni kell a gépekről szóló irányelvet. Ebben az esetben a gépegyüttes egészének, ideértve annak alkotóegységeit is, meg kell felelnie a gépekről szóló irányelv rendelkezéseinek. Ez akkor is elvárható, ha használt egységekből állítanak össze új gépegyüttest.”

Forrás: 2006/42/EK irányelv útmutatójának 39.§-a.

Gépegyüttesek forgalomba hozatala: A gyártó telephelyén a felhasználótól különböző személy által összeszerelt gépegyüttesek forgalomba hozataláról akkor beszélhetünk, amikor az összeszerelési műveletek befejeződtek, és a gépegyüttest használatra átadják a felhasználónak.”

Forrás: 2006/42/EK irányelv útmutatójának 76.§-a.

Top