Header Image

Utánfutás mérés, leállási időmérés

Fényfüggöny, fénysorompó, lézerszkenner, védőburkolat-retesz zár nélkül, kétkezes indítóberendezés, nyomásérzékeny szőnyeg – ezek a védőberendezések biztonsági funkciót valósítanak meg, aminek célja, hogy a személyt a veszélyes tértől elválassza, a védőberendezés működtetését követően leállítást kezdeményezzen a gépen. E védőberendezések tervezésénél,elhelyezésénél figyelembe kell venni a leállási időt, a védőberendezés és a veszélyes mozgás jellemzőit, hogy a védőberendezések megfelelő védelemet biztosítsanak a kezelőszemélyek számára.

 

A leállási időmérés, vagy utánfutás mérés célja annak meghatározása, hogy a védőberendezés működtetését követően milyen gyorsan szűnik meg a veszélyes szituáció, és ennek megfelelően a védőberendezéstől a veszélyes tér megfelelő távolságra helyezkedik-e el, azaz a veszélyes szituáció fennáll-e még akkor, amikor azt elérik, ahhoz hozzáférnek. Veszélyes szituáció a gép veszélyes mozgása, amit elérve sérülést eredményezhet (pl. présszerszám, robotmanipulátor, körfűrész stb.).

A védőberendezés elhelyezésére vonatkozó rendelkezést a 10/2016. (IV.05.) NGM rendelet (a munkaeszközök és használatuk biztonsági és egészségügyi követelményeinek minimális szintjéről) 9.§-a is tartalmazza: “(3) A munkaeszköz mozgó részeit el kell látni biztonsági berendezéssel, amely elhatárolja a veszélyes teret, vagy leállítja a veszélyes rész mozgását a veszélyes tér elérése előtt.” Ennek megfelelően, a mérést legalább öt évente szükséges elvégezni.

IMG_20180526_102255

A mérés alapján megállapítható, hogy a védőberendezés megfelelően távol van-e elhelyezve a veszélyes tértől. A mérési eljárást és az értékelést az EN ISO 13855 szabvány tartalmazza, a mérés a 2006/42/EK irányelv (16/2008. (VIII.30.) NFGM rendelet) szerinti megfelelőség értékelési (CE jelölési) eljáráshoz is szükséges.

Az általunk végzett mérésekről vizsgálati jegyzőkönyvet adunk ki, ami tartalmazza a vizsgált védőberendezéshez tartozó jellemzőket, a mérési elrendezés leírását, a védőberendezés elhelyezésének, megkerülhetőségének leírását, a mért értékeket, és ennek megfelelően a kiértékelést, minősítést. 

Néhány szó a mérésről:

Általánosan, a (Sr) biztonsági távolság az alábbi képet alapján határozható meg: 

Sr=K×T+C, ahol 

K – a hozzáférési sebesség (kézzel való hozzáférés 2,0 m/s; sétálva bejutás a védett térbe 1,6 m/s);

T – a teljes leállási idő [s] – méréssel vagy számítással lehet meghatározni (méréssel pontosabb eredmény kapható, a gép mozgó részeinek kopásából fakadó időnövekedés is mérésre kerül, számítással pontatlanabb értéket kaphatunk);

C – a védőberendezés jellemzőjétől függő állandó [mm] – fényfüggöny esetében C=8(d-14), ahol a d a fényfüggöny sugarainak távolsága. A védőberendezés típusától, jellemzőitől C értéke változik. 

beam01

 A mérési elrendezés és a mérés:

A gép veszélyes mozgását a mérést végző személy határozza meg kockázatelemzés alapján, illetve ha a gépen több védőberendezés is található (pl. különböző funkciókhoz tartozó védőberendezések), akkor azok mérését is el kell végezni. A mérési elrendezést szükséges rögzíteni a mérés későbbi ismétlésének érdekében. 

A műszer egy húzózsinóros vagy kerekes encoderrel rendelkezik, amit a mozgó géprészre kell rögzíteni – ez méri az elmozdulást, a mozgás sebességét. A műszer tartozik továbbá egy ún. auto-hand, ami a védőberendezést működteti. Ez lehet egy zászló, ami belecsap a fényfüggöny fényébe, de a műszerhez csatlakoztatható relés érintkező is, amit a biztonsági áramkörbe csatlakoztatva az áramkör megszakításával lehet a leállító parancsot kiadni. Az auto-hand vagy a relé működtetésétől kezdődik az időmérés, ami addig tart, amíg a gép veszélyes mozgása meg nem szűnik. Ezt a mérést a szabvány szerint tízszer kell megismételni, és a kapott legnagyobb értéket kell figyelembe venni, amit a többi érték alapján kapott korrekciós tényezővel kell növelni, pesszimista értéket kapva, ami a biztonságot szolgálja. 

original

A mérés ideje attól függ, hogy milyen gyorsan lehet a gépet alaphelyzetbe hozni egy-egy mérés során, illetve hány védőberendezés mérését kell elvégezni. 

A mérést követően vizsgálati jegyzőkönyv készül, ami tartalmazza a gépen található védőberendezések leállási idejének vizsgálatát, a mért értékek alapján készült kiértékelést, és a minősítést. Opcionálisan igényelhető a védőberendezések további biztonsági validálása is (a védőberendezés áramkörbe való illesztésének vizsgálata, programozható biztonsági vezérlő esetén a programban való implementálás ellenőrzését, a védőberendezés funkcióinak vizsgálatát (muting, bypass, blanking), SISTEMA számítás, funkciótesztek).

Kérjen ajánlatot a mérés elvégzésére!

Top